Elektronické služby
Menu
Aktuality
13.01.2020
Termíny vývozu komunálneho odpadu v roku 2020

23.12.2019
Vianoce 2019 - otváracie hodiny
Od 24.12.2019 do 6.1.2020 bude Obecný úrad v Hurbanovej Vsi zatvorený z dôvodu čerpania dovolenky.... Viac »

23.12.2019
Vianočný pozdrav 2019

09.12.2019
Oznámenie e-mailovej adresy pre delegovanie člena a náhradníka do okrskovej volebnej komisie pre voľby do NR SR v roku 2020
Na doručovanie oznámenia o delegovaní člena a náhradníka do okrskovej volebnej komisie pre voľby do NR SR v roku 2020 je určená e-mailová adresa obce Hurbanova Ves:

hurbanova.ves@azet.s... Viac »


Separovaný zber kuchynských olejov

verzia pre tlač
poslať e-mailom
 

Prepálený kuchynský olej je možné recyklovať a následne vyrobiť z neho rôzne produkty, ako napr. parafín a ekopalivo (bionaftu). Energia vyrobená z bionafty je omnoho lepšia pre naše životné prostredie, pretože sa jej spaľovaním uvoľňuje do ovzdušia podstatne menej CO2 emisií ako je tomu pri fosílnych palivách. Taktiež obsah iných nebezpečných látok (napr.: oxidy síry a oxidy dusíka) je nižší ako pri klasickej nafte.

Pri neekologickom odstraňovaní kuchynského oleja sa:

·         Zanáša, prípadne upcháva kanalizačné potrubie

Pri vylievaní použitého kuchynského oleja do výlevky, tento olej vytvára olejový film na vnútornej ploche kanalizačného potrubia alebo prečerpávacej nádrži kanalizácie. Na tento olejový film sa v krátkom čase začnú zachytávať rôzne nečistoty, ktoré prúdia potrubím. Tieto nánosy vytvoria hustú hmotu na krajoch potrubia alebo prečerpávacej nádrže čo v konečnom dôsledku znamená častejšie poruchy a zvýšené náklady na prevádzku.

·         Životné prostredie a ľudský organizmus

Pri odstraňovaní použitého kuchynského oleja do voľnej prírody sa môže znečistiť nielen životné prostredie, najmä pôda a podzemná voda. Opotrebovaný kuchynský olej sa nesmie pridávať do jedla domácim zvieratám, pretože im spôsobuje žalúdočné problémy. Navyše pri výrobe domácich špecialít z ošípaných, sa škodlivé látky z prepálených olejov dostávajú späť do nášho organizmu.

Keď vylievate opotrebovaný kuchynský olej, či masť do kompostu, živíte tak potkanov, ktorých prilákate na tento olej.

Čo zbierať: rastlinné oleje a tuky, ktoré zostávajú v domácnosti ako odpad po príprave jedál očistené od zvyškov z jedál.

Do čoho zbierať: do PET fľaše od minerálky alebo iných sýtených nápojov (pevná PET fľaša)

Ako zbierať: každá domácnosť dostane na Obecnom úrade zdarma lievik na PET fľašu pre ľahšie nalievanie použitého oleja. Lievik naskrutkujete na fľašu a môžete zlievať použitý olej. Po naplnení fľaše lievik odskrutkujete a použijete pre napĺňanie ďalšej fľaše.


Plnú fľašu s olejom pevne zaskrutkujete pôvodným uzáverom a fľašu vložíte do označeného kontajnera na zber použitých olejov pri Obecnom úrade.

 

 

Všetci môžeme pomôcť prírode, ktorá si to zaslúži.

Nezabúdajme, že ochranou prírody, chránime seba !

 verzia pre tlač
poslať e-mailom

 

Máte nejakú pripomienku alebo sa chcete niečo opýtať? Použite na to nasledujúci formulár.
Vaša e-mailová adresa: